"עגלת תרופות ממוחשבת"

"עגלת תרופות ממוחשבת"
פיתוח ישראלי עולמי: Medical MDG - עגלת התרופות הממוחשבת שתשים קץ לטעויות בחלוקת תרופות בבתי חולים ובמוסדות רפואיים.

מתוך כתבה שפורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות" בתאריך 22.6.08:

את מקומה של אחות בית החולים העוברת בין המאושפזים ומחלקת תרופות לפי כרטיסיות או "לפי הזיכרון", עומדות להחליף עגלות תרופות מתקדמות וממוחשבות. העגלה שבתמונה מתוצרת חברת MDG ופרי פיתוחם של מהנדסי חברת "זיו אב הנדסה" הישראלית, נשלטת על ידי תוכנה והיא מונעת טעויות, שעלולות להיות קריטיות. העגלה יודעת לקרוא את סימן הברקוד המוטבע על הצמיד שעונד על מאושפז, ורק אחרי וידוא זהותו נפתחת המגירה הספציפית שבה נמצאות התרופות שלו. עגלות כאלה פוגלות כבר בבית החולים זיו בצפת.כתבה נוספת מתוך ערוץ 7 :

פיתוח ייחודי של חברת הטכנולוגיה MDG MEDICAL בסיוע חברת ההנדסה והמו"פ המובילה "זיו-אב הנדסה" הוביל לדור חדש של עגלת תרופות ממוחשבת ניידת לניהול ובקרה של תרופות במרפאות, בתי חולים, בתי אבות ובכל מקום בו מתבצעת חלוקת תרופות # עגלת התרופות הינה חלק משמעותי ממערכת ממוחשבת כוללת לחלוקת תרופות המאפשרת ניהול יעיל ובטוח של מלאי התרופות, מונעת זליגה במלאי התרופות ומביאה לחסכון ברור בעלויות המוסד הרפואי שבו היא פועלת 

מאות ישראלים מתים מדי שנה מקבלת תרופות לא נכונות. הטעויות הנפוצות במתן תרופות בבתי החולים ובמוסדות רפואיים אחרים הן בעיקר במינון התרופות, בזיהוי בקבוקי תרופות בשל דמיון בתוויות בין חברות שונות ושמות דומים, ובטעויות בהתאמה בין התרופה לבין החולה שאמור לקבל אותה. 

על רקע זה עומדת שיטת חלוקת התרופות המיתולוגית בבתי חולים להשתנות בקרוב לחלוטין, עם כניסתה לשוק של עגלת התרופות הממוחשבת והמתקדמת אותה פיתחה חברת MDG MEDICAL, בסיוע צוות מהנדסי מו"פ מחברת "זיו-אב הנדסה". לא עוד אחיות המובילות כוסות פלסטיק פתוחות עם תרופות על גבי מגש או עגלות אוכל, אלא עגלה עם צג מחשב, מכשיר בר-קוד ומגירות מיוחדות עם תרופות הנשלטות על-ידי תוכנה שפותחה במיוחד לצורך כך. 

עגלת התרופות מונעת טעויות בחלוקת התרופות ומספקת מעקב מדויק אחר ביצוע הוראות הרופא, באמצעות חמש בקרות והגנות שונות, המוכרות גם בשם "THE 5 RIGHTS " : בחירת התרופה הנכונה, במינון נכון, בזמן הנכון, בדרך המתן הנכונה לחולה הנכון. בכך, מאפשרת המערכת ניהול נכון ויעיל של מלאי התרופות ומביאה לחסכון ברור ומיידי בעלויות המוסד הרפואי שבו היא פועלת. בנוסף, מונעת המערכת לקיחה של תרופות מתוך ארון התרופות והעגלה, מאחר והמגרות לא נפתחות ללא אישור של תוכנת המחשב. 

וכך זה עובד: הרופא מקליד את המרשם הנחוץ לחולה במערכת הממוחשבת, הרוקח/ת מאשר את הוראת הרופא והמידע מועבר אוטומטית לארון התרופות הממוחשב לשם הכנת התרופות לחלוקה באמצעות העגלה. בעת חלוקת התרופות לחולה עם העגלה הממוחשבת, האח/ות סורקים את צמיד הברקוד של החולה. עם הסריקה נפתחת מגירת התרופות הייעודית עבור החולה. במקביל, מופיעות על המסך ההוראות המדויקות למתן התרופות. ניתן לסרוק תרופות שניתנות לחולה באמצעות קורא הברקוד שבעגלה, כדי להבטיח את תאימותה להוראות הרופא. 

לעומת המערכות הקיימות כיום בשוק, המערכת של MDG נותנת פתרון שלם הן בהיבטים הקליניים של ניהול וחלוקת התרופות והן בהיבט של ניהול מלאי. המערכת החדשה משמשת גם כמערכת לניהול אוטומטי של תרופות וניהול המידע הקליני, תוך ניהול ומעקב אחר תהליך העבודה במחלקה. בית המרקחת מקבל התראה לגבי כל הוראה חדשה הנרשמת לחולה, על מנת לאשר אותה (על פי נהלי העבודה הנהוגים בארה"ב), והאחיות במחלקה מקבלות התראה על ההוראה עם מועדי המתן של התרופה על פי המועדים הנהוגים במחלקה. 

כשמגיע סבב הכנת התרופות, מופיעה בארון התראה לאחיות. האחות בוחרת את הסבב להכנה, ואז מופיעות על מסך המחשב בזו אחר זו כל התרופות המתוכננות לאותו סבב. האחות מודרכת בכל פעם לקחת תרופה מהמגירה המתאימה בארון התרופות ומניחה אותה במגירה הייעודית שהוקצתה על ידי המערכת לחולה בעגלה הממוחשבת.